Styl klasyczny w mieszkaniu – charakterystyka

0
792

W większości polskich mieszkań panuje styl klasyczny. To dlatego, że podstawy aranżacji wnętrz są uniwersalne, ale daje się je urozmaicić dowolnymi dekorami. Styl klasyczny wyróżnia się też funkcjonalnością i najlepszą jakością mebli i innych akcesoriów wyposażenia poszczególnych pomieszczeń. Jeśli i Ty chcesz urządzić własne „cztery kąty” właśnie w takim klimacie, dowiedz się, co wybierać.

Funkcjonalność ponad wszystko

Klasyczne wnętrza nie lubią przepychu, za to wyposażenie ma być w pełni praktyczne. To dlatego stawia się na funkcjonalne komody i szafy, narożniki i miękkie kanapy. Wybiera się meble z naturalnego drewna, które wykazują najlepszą żywotność, niejednokrotnie stawia się na komody antyczne, które z czasem mają coraz większą wartość, zachowując przy tym swoje walory użytkowe. Podstawowe elementy klasycznego mieszkania nie są designerskie, to raczej proste formy dobrze znane od lat. Nie liczy się dekor czy innowacyjne technologie, ale raczej dobrze znana i sprawdzona klasyka.

Stonowane kolory

W klasycznych mieszkaniach wciąż dominuje biel, bo to kolor ponadczasowy i zawsze modny. Ten ożywia się innymi barwami, najczęściej beżami, brązami, ale też pastelami czy stonowaną żółcią bądź różem. Kolory inne niż biały mają dawać akcent dekoracyjny, zwykle stosuje się je na niewielkich fragmentach, jedynie jako dodatek. Kolorowa może być jedna z frontowych ścian albo ozdoby, jak świece, wazony, poduchy, dywany czy pledy. W tej kwestii panuje zupełna dowolność, a wybór dodatków dekoracyjnych zależy od indywidualnego gustu właściciela nieruchomości.

Klasyczne materiały

Jak już wspomnieliśmy, styl klasyczny jest uniwersalny, służy więc przez wiele lat. Podstawy muszą być dobrej jakości, by wykazywały długą żywotność. To dlatego najczęściej stawia się na meble wykonane z naturalnego drewna. Drewno udaje się zabezpieczać i odnawiać w razie potrzeby, a nawet zmieniać design mebli, jeśli taki pomysł ma inwestor. Pamiętajmy tylko, że komody antyczne nie mogą być zmieniane, bo stracą swoją wartość.

W mieszkaniach w stylu klasycznym nie znajdziemy modnych, innowacyjnych form ani materiałów słabej jakości. W meble raczej inwestuje się więcej, by służyły w swojej doskonałości przez wiele lat. Dobra jakość i optymalna funkcjonalność kosztuje nieco więcej, ale takie wydatki są opłacalne, jeśli uwzględnimy pełen komfort codziennej aktywności w mieszkaniu.

Pamiętajmy, że klasyka nie lubi zbytnich zmian, przepychu, nadmiaru dekorów. W takich wnętrzach panuje ład i zachowawczość, ale z drugiej strony klasyczne aranżacje są ciepłe i przytulne, daleko im do surowości i minimalizmu. Cieszy też fakt, że klasyczne pokoje udaje się zmieniać dodatkami, nawet w każdym sezonie, by mieszkanie było zawsze modne, urządzone zgodnie z obowiązującymi trendami. Zasada jest prosta, uniwersalne podstawy i dowolność w kwestii ozdób – to typowe dla stylu klasycznego, dlatego cieszy się on tak dużą popularnością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here