Jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach

Jazda na rolkach to świetna zabawa, a jednocześnie sposób na spędzenie czasu na świeżym powietrzu w aktywny sposób. Rolki i wrotki od dekad są uwielbiane przez dzieci, a dzięki coraz powszechniejszej obecności w miastach odpowiednio przygotowanych ścieżek, jazda na nich jest obecnie bezpieczniejsza. Jak nauczyć dziecko jazdy na rolkach? Dzięki naszym wskazówkom nauka będzie znacznie szybsza i przyjemniejsza!

Naukę jazdy na rolkach dzieci najczęściej zaczynają, potrafiąc już jeździć na rowerze (choć, oczywiście, istnieją wyjątki od tej reguły). Dzięki temu mają mniejsze trudności z utrzymywaniem równowagi. To ważne, ponieważ rolki, podobnie jak rower, wyposażone są w jeden rząd kół, w przeciwieństwie do wrotek, mających cztery kółka w dwóch rzędach.

Nawet jeśli dziecko jest w stanie utrzymać balans w pozycji stojącej, poruszanie się na rolkach może być z początku sporym wyzwaniem. Na szczęście jest kilka sposobów, które mogą zachęcić je do podejmowania prób i ułatwić naukę.

#1 Dobierz odpowiednie rolki dziecięce

Od tego, jak dobrze dopasowane są rolki, w dużej mierze zależy tempo postępów. Upewnij się, że mają odpowiedni rozmiar (zachowując w bucie odrobinę luzu). Lekkość również jest ważna — w lekkich rolkach łatwiejsze jest poruszanie się, zwłaszcza w slalomie. Sprawdź również dopasowanie zapięcia oraz stopień jego skomplikowania — szukaj tych najprostszych.

Rolki dla dzieci

Rolki dla dzieci powinny być również pięknie zaprojektowane — maluchy uwielbiają w końcu akcesoria, które wyglądają ekstra! Duża ilość kolorów i wzorów na powierzchni rolek z pewnością zachęci je do pierwszych prób jazdy.

#2 Zacznij od ćwiczenia pozycji stojącej

Zanim zachęcisz dziecko do wykonywania pierwszych ruchów, upewnij się, że pewnie czuje się w bezruchu. Jeśli nie łapie równowagi w pozycji stojącej, oznacza to, że z próbami jazdy najlepiej się na razie wstrzymać.

#3 Naucz dziecko przybierać odpowiednią pozycję

Jeżdżąc na rolkach, dziecko powinno mieć lekko ugięte nogi, co gwarantuje lepszą kontrolę nad poruszaniem i zmniejsza ryzyko upadków. W trzymaniu balansu pomaga również delikatne pochylenie do przodu. Dzięki temu, w razie ewentualnych wywrotek dziecko nie upadnie na plecy. Ważny jest również rozstaw nóg, co pozwala uniknąć uderzania rolek o siebie podczas jazdy.

Stopy powinny być ustawione w taki sposób, by pięty były bliżej siebie niż czubki palców. Przy hamowaniu układ zmienia się na odwrotny — palce blisko siebie, a pięty — daleko.

#4 Naucz dziecko hamować

To podstawowy element nauki jazdy, który najlepiej wprowadzić już na samym początku. Hamowanie wymaga przyjęcia odpowiedniej pozycji stóp, ale też mocniejszego zgięcia kolan i pochylenia ciała do przodu (delikatnego — zbyt duże może zafundować mu wywrotkę).

#5 Towarzysz dziecku w jeździe

Bez wsparcia opiekuna, pierwsze próby jazdy mogą zniechęcić malucha ze względu na trudności w utrzymaniu w równowagi i wywrotki. Na początku warto trzymać go za ręce i ciągnąć do przodu. Dzięki temu dziecko opanuje umiejętność łapania balansu bez konieczności koncentrowania się na samodzielnej jeździe.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here