Przygotowanie roweru przed sezonem

Mimo tego, że spora część osób korzysta ze swojego jednośladu przez cały rok, większość kojarzy wycieczki rowerowe z sezonem wiosenno-letnim. Takie działanie skutkuje tym, że w okresie przedwiośnia przychodzi czas, aby odpowiednio przygotować swój rower. To ważna rzecz – od niej zależy komfort naszej jazdy, a także nasze bezpieczeństwo. O czym należy pamiętać?

Mycie

Warto pamiętać, aby na zimę wstawiać rower w suche oraz ciepłe miejsce. Mimo tego nawet, jeśli tak zrobimy, należy go dokładnie wyczyścić przed rozpoczęciem innych działań. W czasie mycia nie można zapomnieć o takich aspektach jak łańcuch czy zębatki, oraz innych częściach rowerowych. W przeciwnym razie elementy te będą głośno skrzypieć i jazda nie będzie komfortowa. Obniży to również bezpieczeństwo podczas naszych przejażdżek. W trakcie dokładnego mysia, będziemy mieli również okazję przyjrzeć się wszystkim elementom i w razie awarii udać się do serwisu rowerowego, przed planowanym wyjazdem.

Czyszczenie łańcucha 

Pomimo tego, że już o tym wspomnieliśmy, warto na chwilę zatrzymać się przy tej czynności. Aby cały proces przebiegł bezproblemowo, warto zamontować odpowiednią spinkę. Dzięki niej zdejmowania oraz zakładanie tego elementu będzie bardzo proste. Po zdemontowaniu łańcucha musimy jedynie wrzucić go do butelki z benzyną ekstrakcyjną oraz wymieszać. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy użyć do tego celu szmatki, którą wcześniej nasączamy odtłuszczaczem.

Smarowanie łańcucha

To rzecz, o której nie możemy zapomnieć. Do tego celu warto wykorzystać dedykowany olej, dzięki któremu jazda będzie znacznie przyjemniejsza. Do smarowania łańcuchu rowerowego nie powinniśmy używać stałego smaru, oleju słonecznikowego, oleju do samochodowych łańcuchów czy oliwy z oliwek. Nie możemy również zapomnieć, że łańcuch powinien być suchy na zewnątrz oraz mokry w środku. 

Ciśnienie w oponach oraz klocki hamulcowe

Oba te aspekty są również bardzo ważne. Jazda na nieodpowiednim ciśnieniu nie dość, że jest niekomfortowa, to jesteśmy narażeni na przebicie dętki. Na boku wszystkich opon powinno znajdować się zalecona przez producenta iloćś ciśnienia, które sprawi, że nasza przyczepność w czasie jazdy będzie o wiele większa. Kiedy już zajmiemy się ciśnieniem w oponach, warto również zerknąć na klocki hamulcowe. Ich istotność jest kluczowa, gdyż zapewniają nam bezpieczeństwo, a to chyba jest najważniejsze. 

Wyżej wymienione rzeczy, o których nie można zapomnieć w czasie przygotowywanie roweru przed sezonem to jedynie kropla w morzu wszystkich czynności, dlatego po więcej informacji warto zajrzeć na: https://www.metrobikes.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here