Krawężniki ogrodowe – kiedy warto ich używać?

0
1389

W sklepach ogrodniczych można spotkać różnorakie krawężniki ogrodowe, które są chętnie wybierane przez posiadaczy przydomowych ogrodów. Są one wykonane z różnych materiałów, mają inne właściwości i mogą być wykorzystywane na wiele sposobów. Zobaczmy, kiedy warto stosować krawężniki ogrodowe.

Krawężnik ogrodowy – idealny do odgrodzenia różnych powierzchni

Rzadko kiedy całość przydomowego ogrodu zajmuje jeden rodzaj nawierzchni. Zwykle znajduje się tam trawnik, rabaty, żywopłot, miejsce do zabawy oraz ścieżki pomiędzy nimi. Różnią się one od siebie nie tylko sposobem użytkowania, ale i roślinnością oraz sposobem jej pielęgnacji. Zasadne wydaje się odgrodzenie ich pomiędzy sobą, co znacząco ułatwi np. koszenie trawnika lub zapobiegnie ekspansji innych roślin na trawnik. W tej roli doskonale sprawdzają się krawężniki ogrodowe, które pozwalają w łatwy sposób można oddzielić np. rabatę od trawnika.

Krawężniki są dostępne w różnych kształtach, dzięki czemu bez przeszkód można zrobić zarówno podział linią prostą, jak i łamaną czy łukiem. Niektóre mają od razu określone kształty, ale zdecydowaną większość można dopasowywać do swoich potrzeb, wyginając je w odpowiedni sposób. Są one dostępne w różnych wymiarach, a kolejne elementy można ze sobą łączyć, dzięki czemu można tak dobrać ich długość, żeby uzyskać pożądany efekt niezależnie od tego, jaki obszar chcemy ogrodzić.

Krawężniki ogrodowe – ciekawe elementy dekoracyjne

Krawężniki ogrodowe mają jednak nie tylko znaczenie funkcjonalne, ale również dekoracyjne. Jak już wspomniano wyżej, z ich pomocą można wyznaczać ciekawe kształty rabat, co znacząco wpływa na ogólną estetykę w ogrodzie. Ich walory estetyczne dotyczą jednak nie tylko szerokich możliwości wyginania, ale również wyglądu samego krawężnika.

Wybór jest naprawdę bardzo szeroki. Możemy wybierać wśród obrzeży ogrodowych, które niemal w niewidoczny sposób oddzielają dwie powierzchnie. Możemy również zdecydować się na nieco wyższe krawężniki, a właściwie mini płotki, które dodają elegancji i stanowią ciekawy akcent w ogrodzie, mniej lub bardziej rzucający się w oczy w zależności od wybranego koloru. Dostępne są one w kolorze zieleni, brązu w różnych odcieniach, szarości czy czerni. Wybór konkretnej barwy jest zależny efektu, jaki chcemy osiągnąć, oraz gustów i upodobań właściciela ogrodu, o których jak wiadomo się nie dyskutuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here