Przegląd auta przed zakupem

Sprzedawcy samochodów używanych bardzo często zachwalają swoje pojazdy i opisują je w samych superlatywach. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że rzeczywistość jest zgoła inna. Dokładne sprawdzenie auta przed zakupem to niezwykle ważny element całego procesu poszukiwania odpowiedniego modelu. Poniższy artykuł to prezentacja trzech najważniejszych kwestii, którym trzeba się przyjrzeć w trakcie przeglądu.

Weryfikacja stanu lakieru i nadwozia 

Przegląd auta koniecznie trzeba zacząć od zweryfikowania stanu lakieru, a także stanu i dopasowania blach. Kilkunastoletnie auto oczywiście będzie miało na swojej karoserii ślady użytkowania i jest to nieuniknione. Należy jednak bezwzględnie wystrzegać się kupowania aut z dużymi odpryskami, widoczną szpachlą, śladami korozji lub nieumiejętnego nakładania nowego lakieru na stary. Pomocny w tej materii może okazać się miernik lakieru. Drobne uchybienia na używanym samochodzie oczywiście mogą się znaleźć. Odpryski na masce czy przednim zderzaku spowodowane uderzeniami małych kamyczków podczas jazdy, to coś absolutnie normalnego. Samochody z widocznymi śladami poprawek, które są wynikiem wyłącznie nieudolnych napraw powinny być jednak od razu odrzucane z listy pojazdów godnych zakupu. Niepokojące powinno być również kilkunastoletnie auto o nienagannej prezencji. Może się bowiem okazać, iż pojazd został poddany całkowitemu lakierowaniu, a to może z kolei oznaczać, iż samochód ma nieciekawą przeszłość. 

Ocena stanu jednostki napędowej

Przegląd auta używanego nie może odbyć się bez oceny stanu jednostki napędowej. W tym celu wystarczy odkręcić w niewielkim stopniu korek wlewu przy włączonym silniku i sprawdzić, czy z tego miejsca nie wydostaje się dym. Warto sprawdzić również, czy w miejscach tych nie znajdują się wycieki. Niepokojący może być również fakt zbyt dokładnego wyczyszczenia silnika. Może się bowiem okazać, iż właściciel chciał w ten sposób ukryć niewygodne fakty, które mogłyby zaważyć na podjęciu negatywnej decyzji co do zakupu auta. 

Potwierdzenie faktycznego przebiegu 

W naszym kraju wciąż pokutuje przekonanie, iż kupno samochodu o większym przebiegu niż 150 tysięcy nie ma sensu, ponieważ takie auto jest już nadmiernie wyeksploatowane. Niestety bardzo często okazuje się, że te tzw. „perełki”, które mają niski przebieg, posiadają go tylko dzięki cofnięciu licznika o połowę. Jak nie dać się oszukać? Wystarczy poprosić o numer VIN i zweryfikować faktyczny stan rzeczy. Jeśli sprzedawca nie chce go podać, lepiej zrezygnować z zakupu. 

Używane samochody warto oglądać z kimś, kto zna się na motoryzacji i będzie w stanie doradzić. Przed zakupem warto zweryfikować stan lakieru i nadwozia, ocenić stan jednostki napędowej oraz potwierdzić faktyczny przebieg pojazdu. Warto też przed podjęciem ostatecznej decyzji podjechać do wybranej stacji kontroli pojazdów. 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://auto-inspekcje.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here