O czym pamiętać przy zakupie karmy dla kota

Koty stały się w ostatnim czasie prawdziwymi medialnymi gwiazdami. Dowiedziono naukowo, że najwięcej kliknięć w portalach społecznościowych mają posty, które zawierają przedstawienia lub filmiki z tymi tajemniczymi czworonogami w roli głównej. Koty czczono kiedyś w Egipcie, a dzisiaj poświęca się im bardzo dużo uwagi w internecie. Właściciele kotów wiedzą jedno – aby kotek był zadbany i w dobrym zdrowiu, nie starczy dbać o jego futerko, ale także trzeba dostarczać mu właściwego pożywienia. Powstaje zatem zasadne pytanie – o czym pamiętać przy zakupie karmy dla kota?

Jedzenie dla kotów

Prawda jest taka, że koty potrafią być naprawdę wybredne w kwestii jedzenia. Ale oprócz posiłku, który lubią, ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią dietę, aby były szczęśliwe i zdrowe. Oczywiście koszty też mają znaczenie, zwłaszcza przy powszechnych podwyżkach cen, które wywierają nacisk na wiele gospodarstw domowych. Szalejąca inflacja dotyka niestety także naszych czworonożnych przyjaciół! Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniej karmy dla kota.

Po pierwsze, jeśli zostaliśmy świeżo upieczonymi właścicielami kota, nasze pierwsze kroki powinniśmy skierować koniecznie do dobrego weterynarza, aby omówić potrzeby żywieniowe zwierzaka. Pomimo wieloletniej debaty na temat tego, czy lepsza będzie karma sucha dla kotów, czy też raczej mokra, najważniejsze jest, aby wybrać karmę odpowiednią dla potrzeb żywieniowych danego zwierzęcia. To właśnie weterynarz będzie w stanie zalecić odpowiednią dietę. Czasami odpowiednim rozwiązaniem okaże się mieszanka – karma mokra dla kotów, połączona z pewnymi domieszkami suchej (lub vice versa). Na cokolwiek się nei zdecydujemy, pamiętajmy, że należy dokonywać zakupów tylko od renomowanych producentów, bo tylko taka karma spełnia wszelkie wytyczne branżowe i jest zdrowa pod względem odżywczym.

Co determinuje najbardziej wybór karmy?

Przede wszystkim – wiek kota ma znaczenie! Potrzeby żywieniowe będą się zmieniać w zależności od jego wieku, dlatego ważne jest, aby wybrać dietę dopasowaną do etapu życia kota. Dlaczego? Ponieważ poziom aktywności i pobór energii wymagany przez seniora kot jest zupełnie inny niż młodego kociaka. Białko i kwasy tłuszczowe są ważne podczas wzrostu, ale zapotrzebowanie na nie spada wymiernie wraz z wiekiem. W przypadku starszych kotów należy poza tym zwracać dużą uwagę na przyrost masy ciała, ponieważ spadający poziom aktywności oznacza, że otyłość stanowi większe ryzyko. Przekarmianie ukochanego zwierzaka jest zaskakująco łatwe i jest czymś, na co trzeba uważać.

Szeroki wybór karm dla kota znajdziesz w sklepie Zoopers.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here