Nietrzymanie moczu u mężczyzn

Problem nietrzymania moczu częściej dotyka kobiety, ale wcale nie oznacza to, że jest on rzadki wśród panów – wedle statystyk, nawet 40% mężczyzn może się z nim borykać. Jakie są przyczyny inkontynencji u mężczyzn i jak sobie radzić z tym problemem? Kiedy zgłosić się do urologa i jak przebiega leczenie nietrzymania moczu? Sprawdźmy!

Nietrzymanie moczy u mężczyzn – charakterystyka

U kobiet mamy najczęściej do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, spowodowanym osłabieniem mięśni dna miednicy (mięśni Kegla), o tyle u mężczyzn dominują dwa inne rodzaje tej dolegliwości.

Pierwszym jest nietrzymanie moczu z naglącym parciem, którego przyczyna leży w nadaktywności mięśni pęcherza moczowego. Osoba z tą dolegliwością odczuwa nagłą, bardzo silną potrzebę oddania moczu i w ciągu kilku sekund dochodzi do opróżnienia pęcherza. Przyczynami bywają np. zakażenie układu moczowego, choroby neurologiczne, nowotwory. – warto więc zdiagnozować przyczynę i podjąć skuteczne leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn. Jeśli trudno ustalić powód występowania dolegliwości, wówczas mówi się o zespole nadreaktywnego pęcherza.

Drugim jest nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza, często związane z przerostem prostaty. Powiększona prostata prowadzi do problemów z oddawaniem moczu i w konsekwencji ten zalega w pęcherzu. Przepełniony i rozciągnięty pęcherz powoduje, że mocz wydostaje się z niego mimowolnie. Prócz niekontrolowanego oddawania moczu mogą też pojawić się inne problemy, jak np. trudności z rozpoczęciem i przerywane oddawanie moczu, słaby strumień moczu, poczucie niedokładnego opróżnienia pęcherza.

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Wybór metody leczenia uzależniony jest od przyczyny, która wywołuje dolegliwość. Jeśli jest to przerost prostaty, to przede wszystkim stosuje się środki farmakologicznie w postaci leków zmniejszających napięcie mięśni pęcherza i gruczołu krokowego lub też leki zmniejszające objętość prostaty. Duże powiększenie prostaty może z kolei wymagać leczenia operacyjnego. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://www.kliniki.pl/leczenie-nietrzymania-moczu-u-mezczyzn/.

Przy pęcherzu nadreaktywnym pomagają stosowne ćwiczenia, czyli trening świadomej kontroli wypieracza i zwieracza cewki, a przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu – ćwiczenia mięśni dna miednicy. Jeśli problem nie ustępuje, wówczas również stosowane jest leczenie farmakologiczne bądź nawet chirurgiczne. Redukcji objawów sprzyja też zmiana stylu życia – m.in. rzucenie palenia, ograniczenie alkoholu czy dążenie do prawidłowej masy ciała (nadwaga i otyłość obciążają mięśnie).

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here