Jak nadać paczkę za granicę

Ilość paczek wysyłanych za granicę wzrasta z każdym rokiem. Sprzyja temu rosnące zainteresowanie zakupami w internecie oraz coraz sprawniej działające firmy kurierskie. Te ostatnie pozwalają na wysłanie paczki w dosłownie dowolny zakątek świata, bez obaw o jej zgubienie, zniszczenie lub inne niepożądane wydarzenia. Poniżej rozwijamy temat wysyłki paczki za granicę. Podpowiadamy jakich formalności należy dopełnić oraz jak wybrać zaufaną firmę kurierską, która podejmie się realizacji Twojej przesyłki. 

Wysyłka za granicę – pomoc w wyborze kuriera 

Firma odpowiedzialna za transport przesyłki powinna gwarantować jej całkowite bezpieczeństwo. Najczęściej wybór pada na dwie grupy kontrahentów. W pierwszej znajduje się Poczta Polska, z której oferty wciąż korzysta wielu Polaków. Niestety, minusem tego rozwiązania jest fakt, że przesyłkę trzeba dostarczyć bezpośrednio do danej placówki pocztowej. W drugiej grupie znajdują się prywatne firmy kurierskie, których oferta pod wieloma względami jest bardziej zadowalająca. 

Do najczęściej wybieranych kontrahentów należą firmy: DHL, UPS, FEDEX, GLS, DPD. Niezależnie czy pragniesz wysłać paczkę do dostawcy krajowego, czy za granicę – na przykład do państw UE – warto zdecydować się na ich pomoc. Paczki do Rumunii, Niemiec, Hiszpanii lub innego dowolnie wybranego kraju dotrą w ciągu zaledwie dwóch do pięciu dób. W przypadku przesyłek krajowych czas dostawy wynosi zazwyczaj 24 godziny. 

Jak znaleźć i wybrać właściwą ofertę? 

Odnalezienie oferty przewozowej nie jest szczególnie trudne. Tym bardziej że w internecie natkniesz się na wyszukiwarki firm kurierskich, które szybko dokonają wyceny Twojej przesyłki. Po zamówieniu usługi, kurier zjawi się pod Twoimi drzwiami, by zabrać przesyłkę. Możesz także skorzystać z paczkomatu lub innej formy przekazania niebezpośredniego. 

W trakcie wybierania firmy przewozowej konieczne będzie podanie kilku kluczowych informacji. Ważny jest rozmiar przesyłki (długość, szerokość, wysokość) oraz jej ciężar. Od parametrów tych zależeć będzie wysokość opłaty za nadanie paczki. Warto też zwrócić uwagę na opcje i usługi dodatkowe – na przykład specjalne metody zabezpieczeń (dedykowane dla konkretnych grup produktów) lub możliwość śledzenia paczki. 

Wysyłka paczki poza granice Unii Europejskiej 

Problematyczne może być przygotowanie przesyłki, której adresat znajduje się poza granicami Unii Europejskiej. Oczywiście, przesyłka taka będzie odpowiednio droższa, niż w przypadku adresatów w granicach UE. Ponadto konieczne będzie przygotowanie wszelkich formalności, bez których paczka nie zdoła przekroczyć granicy. Najważniejsze są oczywiście dokumenty celne, które zależą między innymi od rozmiaru paczki i jej wartości. W przypadku paczek o niższej wartości procedura celna będzie miała charakter uproszczony. Wystarczy wówczas dołączenie do paczki odpowiedniej karty odprawy oraz faktury (lub innego dokumentu potwierdzającego zakup).

Pełną listę wszystkich wymaganych dokumentów do przeprowadzenia pełnej odprawy celnej znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, a także na portalach dedykowanych dla przedsiębiorców. Warto pamiętać, że wszelkie problemy z wypełnieniem formalności celnych pomoże Ci rozwiązać firma kurierska, dla której pracowników przeprowadzanie odprawy celnej nie stanowi większego problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here