zdrowie psa

Każdy opiekun powinien dbać o dobro i zdrowie swojego psa. W tym celu musi zaspokajać wszystkie potrzeby tego zwierzęcia zgodnie z jego rasą i wiekiem, a także predyspozycjami. Pod uwagę należy brać odpowiedni pokarm czy smakołyki, zabawę i trening, spacery, ale również wizyty u weterynarza, czy to kontrolne, czy z powodu wypadku bądź choroby. Po jakie akcesoria warto sięgnąć, by życie psa było jeszcze lepsze?

Odpowiednie zabezpieczenie na każdym spacerze

Psy są zwierzętami, które uwielbiają spędzanie czasu z innymi przedstawicielami swojego gatunku oraz z ludźmi. Lubią również węszyć, tropić i kopać. To naraża je na zakażenie pasożytami, które znacząco mogą uprzykrzyć życie nie tylko podopiecznemu, ale również samym opiekunom. Przedzieranie się przez trawy i chaszcze oraz zabawa na powietrzu, gdzie nietrudno o przyczepienie się insektów do futra, to kolejne czynniki, które mogą je narażać na niebezpieczeństwa.

Dlatego też, wychodząc na spacer z psem, warto przede wszystkim zabezpieczyć go przed pasożytami zewnętrznymi, takimi jak kleszcze i pchły. Ich ukąszenia mogą bowiem nie tylko być bolesne i swędzące, ale również mogą przyczyniać się do rozwoju kolejnych chorób, roznoszonych przez te pasożyty. Co więcej, w przypadku niektórych psów, zwłaszcza małych ras, liczne pogryzienia oraz rozdrapane do krwi rany, jeśli kleszcze i pchły nie zostaną w porę usunięte, mogą przyczyniać się do powstawania anemii.

Najlepszym środkiem zabezpieczającym przeciwko pchłom i kleszczom są obroże. Wyposażone są w środek, który nie tylko zniechęca pasożyty do bytowania na ciele czworonoga, ale również zabija t, które już się tam znalazły, wraz z ich przetrwalnikami. Co więcej, obroże są łatwe do dopasowania i wygodne, dzięki czemu pies nie będzie odczuwał ich wpływu nawet podczas intensywnej zabawy.

Specjalistyczny szampon dla psa

Od czasu do czasu, zwłaszcza po niektórych spacerach, podczas których podopieczny wytarza się w czymś, co nie pachnie najlepiej, istnieje konieczność wykąpania psa. Należy jednak pamiętać, że zwierzę ma zupełnie inną skórę niż człowiek, dlatego potrzebuje swoich własnych, specjalistycznych kosmetyków.

Zabierając się za kąpiel, należy zatem wybrać odpowiedni, dedykowany psom szampon i postępować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, uważając na delikatne miejsca, a także dobrze go spłukując. Dzięki temu zwierzak będzie nie tylko czysty, ale również zdrowszy.

Okresowe odrobaczanie

Jako zwierzęta wychodzące, psy są szczególnie narażone na złapanie pasożytów wewnętrznych, między innymi glist czy tasiemców. Dlatego też niezbędne są okresowe badania kontrolne u weterynarza, które potwierdzą lub wykluczą obecność takich pasożytów. Nie bez znaczenia dla zdrowia zwierzaka jest także okresowe jego odrobaczanie, które pozwala na pozbycie się szkodliwych organizmów z jego ciała, które inaczej mogłyby doprowadzić do poważniejszych chorób.

Tabletki na odrobaczanie dla psa muszą być do niego indywidualnie dostosowane, dlatego koniecznie należy skonsultować taką decyzję z weterynarzem. Dopiero zgodnie z jego zaleceniem można zdecydować się na zakup jednego z preparatów, który rozwiąże problem wewnętrznych pasożytów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here