Najlepsze środki na brodawki

Brodawki wirusowe, znane też jako kurzajki, są niedużymi i twardymi naroślami. Zmiany mają nierówną, szorstką powierzchnię. Mogą być na nich widoczne czarne kropki związane z punkcikowatym krwawieniem. Kurzajki powstają na skórze lub błonach śluzowych z powodu działania wirusa brodawczaka ludzkiego. Jak radzić sobie z niechcianymi zmianami?

Zestawy do wymrażania brodawek

Krioterapia to efektywna metoda usuwania brodawek. Dzięki gotowym zestawom do wymrażania kurzajek zabieg można przeprowadzić samodzielnie w domu. Brodawka zamrażana jest aż do korzenia. Specjalny preparat na kurzajki nakłada się na zmianę przy pomocy jednorazowego aplikatora. Zabieg pozwala skutecznie pozbyć się brodawek, w dodatku można przeprowadzić go u dorosłych i dzieci od 4 roku życia. Przy zmianach opornych na leczenie w domu konieczne okazuje się wymrażanie kurzajek ciekłym azotem w gabinecie lekarskim.

Leki keratolityczne

Leki keratolityczne zmiękczają powierzchnię brodawek, dzięki czemu łatwiej je usunąć pumeksem czy innym akcesorium kosmetycznym. Tego typu preparaty zwykle zawierają kwas salicylowy. W ich składzie może być obecny też kwas mlekowy albo 5-fluorouracyl. Leki keratolityczne stosuje się najczęściej do zwalczania brodawek na stopach albo zlokalizowanych w okolicach paznokci. Leczenie kurzajek z pomocą tego typu środków wymaga systematyczności, dokładności i cierpliwości. Pozbycie się niektórych zmian może trwać nawet kilka miesięcy.

Metody chirurgiczne

Innymi sposobami usuwania brodawek są łyżeczkowanie (ze znieczuleniem miejscowym) oraz zabiegi elektrochirurgiczne. Pierwsza z metod sprawdza się w przypadku zmian zlokalizowanych na podeszwach. Po łyżeczkowaniu powstają jednak głębokie, bolesne blizny. Zabiegi elektrochirurgiczne przeprowadza się przy uszypułowanych, wyniosłych zmianach. Do usuwania brodawek wirusowych często wykorzystuje się laser C02. Skoncentrowana wiązka światła wypala kurzajkę ze znieczulonego wcześniej obszaru. Po zabiegu również może pojawić się blizna.

Jak zostało wcześniej wspomniane, w gabinetach lekarskich praktykowana jest również kriochirurgia. Brodawki wirusowe niszczone są ciekłym azotem. Najbardziej efektywna w tym przypadku okazuje się metoda natryskowa. Specjalne urządzenie nanosi azot na powierzchnię brodawki. Sam zabieg nie jest bolesny, ale niekiedy po jego przeprowadzeniu odczuwa się tymczasowy dyskomfort. W dniu zabiegu nie należy moczyć ani myć leczonego miejsca. Po wymrażaniu kurzajki na skórze pojawia się bąbel. Po paru dniach zmiana przysycha i powstaje strup, który odpada ze skóry po niedługim czasie. Rankę należy zabezpieczyć opatrunkiem i w razie potrzeby oczyszczać.

Domowe środki na kurzajki

Tradycyjnym środkiem na brodawki jest sok z jaskółczego ziela (glistnika). Substancją smaruje się kurzajkę przez ok. tydzień, co ma pomóc w pozbyciu się zmiany. W razie potrzeby można powtarzać zabieg. Opisana metoda nie sprawdzi się jednak w przypadku alergików i osób o wrażliwej skórze – sok z glistnika może silnie uczulać.

Innym domowym sposobem walki z kurzajkami jest smarowanie ich miksturą z 4 łyżek octu jabłkowego i 1 łyżki soli. W usunięciu brodawki może pomóc też płyn z octu jabłkowego i liści nagietka. Przygotowanymi specyfikami smaruje się kurzajki kilka razy dziennie.

W leczeniu brodawek można wykorzystać zestawy do wymrażania kurzajek, leki keratolityczne lub metody chirurgiczne. Wykazują one dużą skuteczność w pozbywaniu się niechcianych zmian, przy czym krioterapia wydaje się najwygodniejszym i względnie najmniej bolesnym sposobem na brodawki. Aby usunąć kurzajki, można zastosować również domowe sposoby, będą one jednak mniej efektywne niż apteczne środki farmakologiczne i metody chirurgiczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here