Co trzeba wiedzieć o dopplerze żył kończyn dolnych

Doppler żył kończyn dolnych jest badaniem bezinwazyjnym, stosowanym u pacjentów ze schorzeniami naczyń krwionośnych. Przewlekła niewydolność żylna jest chorobą dzisiejszych czasów. Najgorsze jest to, że jest to choroba podstępna, która daje objawy podobne do zwykłych, chwilowych niedogodności. Każdy odczuwa ból nóg i prawie u każdego, bardzo często, nogi puchną same z siebie.

Czym jest doppler kończyn dolnych?

Jest badaniem, które bardzo często uznawane jest za złoty standard w przypadku badania całego układu żylnego kończyn dolnych. Jest to badanie diagnostyczne, bezinwazyjne, nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Może być wykonane w każdej chwili. Doppler żył kończyn dolnych daje pełny obraz naczyń krwionośnych. Jest to badanie, które pozwala na wykluczenie groźnej dla życia choroby, jaką jest zakrzepica żył głębokich.

Kiedy zaleca się wykonanie usg żył?

Doppler kończyn dolnych jest bardzo ważnym i istotnym badaniem. Dzięki niemu można uratować życie. Jego wykonanie zaleca się w wielu przypadkach, gdy pacjent zgłasza jakiekolwiek problemy z kończynami dolnymi. Doppler jest zalecany, gdy kończyny górne ciągle bolą, są obrzęknięte, pieką, swędzą, gdy odczuwa się w nich mrowienie i skurcze. Badanie przeprowadza się w przypadku niespokojnych nóg, występowania żylaków, pojawienia się pajączków na nogach. Tylko dokładne badanie dopplerem pomoże wykluczyć lub stwierdzić daną chorobę.Usg żył robi się także, gdy zachodzi potrzeba monitorowania stanu naczyń krwionośnych po zabiegach operacyjnych.

Jak wygląda u człowieka anatomia żył?

Człowiek ma dwa układy żył w kończynach dolnych. Jednym z nich jest układ żył głębokich, drugim powierzchowny. Oba te układy są ze sobą połączone specjalną siatką drobnych żył. Niewydolność w układzie powierzchownym jest bardzo szybko zauważalna, ponieważ pojawiają się szybko widoczne objawy, na przykład obrzęk nóg. Inaczej jest z zatorowością powstałą w układzie żył głębokich. Objawy są bardzo skąpe, a skutki mogą być nawet śmiertelne. Dlatego dzięki badaniu, które określane jest jako doppler kończyn dolnych, można rozpocząć wcześniejsze leczenie danej choroby. USG żył jest więc badaniem bardzo potrzebnym i przydatnym do postawienia określonej diagnozy. Dzięki niemu można zapobiec skutkom wielu chorób związanych z naczyniami krwionośnymi, które znajdują się w kończynach dolnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here