Badania genetyczne a planowanie ciąży

Testy genetyczne często wykonywane są w kontekście planowania ciąży. To skuteczny sposób na sprawdzenie tego, czy rodzice potencjalnie mogą przekazać swoim dzieciom jakąś chorobę genetyczną. Badanie wykonuje się także w przypadku problemów z płodnością bądź w przypadku wystąpień poronień.

Testy genetyczne w planowaniu ciąży

Badania genetyczne to skuteczny sposób na określenie ryzyka wystąpienia u dzieci ewentualnych chorób dziedzicznych. Z tego też powodu coraz więcej par decyduje się na wykonanie testów DNA. Najczęściej na takie badania decydują się ci przyszli rodzice, którzy posiadają w swoich rodzinach osoby obarczone chorobą dziedziczną. Dzięki badaniom genetycznym możliwe jest określenie ryzyka pojawienia się u dziecka takich chorób jak mukowiscydoza, fenyloketonuria czy zespół łamliwego chromosomu x.

Badania genetyczne a problem niepłodności i poronień

Z problemem zajścia w ciążę boryka się wiele par. Przyczyną mogą być różne schorzenia, w tym te o podłożu genetycznym. Co ważne, mutacja DNA może mieć także związek z poronieniami. Badanie genetyczne potrafi często określić i zdiagnozować problem. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku niepłodności zwykle analizie poddaje się takie geny u kobiet jak FMR1, CFTR oraz CYP21A2, a mężczyzn dodatkowo AZF na chromosomie Y oraz AR. Jeśli natomiast chodzi o problem związany z poronieniami, to analizie poddaje się takie geny jak MTHFR, F5 i F2 oraz IGF2.

Badanie genetyczne w ciąży

Badania genetyczne wykonuje się oczywiście także w czasie trwania ciąży. Badania genetyczne w ciązy polegają na analizie materiału genetycznego płodu w celu wykrycia w nim ewentualnych zmian, które mogą być przyczyną wystąpienia różnego rodzaju wad i chorób genetycznych. Dzięki badaniom poznać można aktualny stan zdrowia płodu. W przypadku wykrycia zmian możliwe jest szybkie wprowadzenie właściwego leczenia. Badania genetyczne w ciązy to skuteczny sposób na zapobieganie różnego rodzaju wadom i chorobom. Dzięki temu dziecko może urodzić się całkowicie zdrowie. Warto zatem, aby każda kobieta w ciąży mogła takie badanie przeprowadzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here