Każdy wyjazd, który pojawia się w naszych planach wymaga odpowiedniego przygotowania. W szczególności, gdy rozważamy wybranie się poza granice kraju. Oprócz spakowanego bagażu, wybranego transportu, a także miejsca noclegowego potrzebujemy wtedy rozeznać się w kwestii ubezpieczenia. W zależności od celu naszej podróży powinniśmy dobrać opcję zabezpieczającą nas w największym możliwym stopniu, aby w przypadku ewentualnych kłopotów nie martwić się o dostępność pieniędzy.
Ze względu na to, że ciężko jest przewidzieć co spotka nas tak daleko od domu należy przede wszystkim zadbać o własne zdrowie, a także dostęp do wszelkich usług medycznych.
Dlaczego warto się ubezpieczyć?
Wyjeżdżając za granicę warto pamiętać, że niektóre kłopoty zdrowotne mogą nas złapać w najmniej odpowiednim momencie. Aby być przygotowanym na ewentualne wizyty lekarskie, hospitalizacje, leki czy też inne aspekty opieki medycznej należy zaopatrzyć się w ubezpieczenie zdrowotne. Dzięki temu nawet w najbardziej nieprzewidywalnej sytuacji mamy pewność, że jesteśmy w stanie się z nią finansowo skonfrontować. Ponadto skoro korzystamy z takich usług w kraju to powinniśmy zadbać o to, aby przysługiwały nam one również w innych miejscach. Szczególnie w przypadku długoterminowych pobytów, wyjazdu do pracy czy na studia. Różnorodność pakietów ubezpieczeniowych pozwoli nam wybrać odpowiednią propozycję spełniającą nasze oczekiwania. Oszacowano, że minimalną kwotą, którą powinniśmy posiadać w dyspozycji w krajach europejskich jest 20 tys. Euro, natomiast rekomendowaną 30 tysięcy Euro. W przypadku wyjazdu do USA, Kanady, czy innych miejsc, w których koszty leczenia są wysokie najlepiej jest nie ustawiać konkretnego limitu pieniężnego.
Rodzaj ubezpieczenia zależny od potrzeb
Posiadając ubezpieczenie zdrowotne w jednym z krajów europejskich mamy dostęp do podstawowej opieki medycznej w innych krajach przynależnych. Aby jednak móc skorzystać z tej bezpłatnej opcji musimy posiadać dowód naszego ubezpieczenia. EKUZ czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego możliwa jest do odebrania w zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych. Obowiązuje ona na terenie całej UE, jednak nie obejmuje kosztów akcji ratunkowych na tych terenach, ani kosztów powrotu do kraju. Ponadto nie zapewnia ona w żaden sposób opieki w prywatnych placówkach, ani kosztów leczenia, które zostało wcześniej zaplanowane. Dlatego w przypadku obaw o większe obrażenia powstałe za granicami własnego kraju należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie, nie kierując się przystępną ceną a pakietem proponowanych usług.
W ten sposób możemy oszczędzić sobie późniejszych nerwów oraz stresu związanego z wysokim rachunkiem ze szpitala. W przypadku osób z trwałym schorzeniem należy wnieść odpowiedni wniosek do ubezpieczyciela, który podnosi składkę ze względu na podwyższone ryzyko potrzeby skorzystania z usług medycznych.