Rozpylacze sadownicze - na co zwrócić uwagę przy wyborze

Rozpylacze sadownicze to narzędzie, które pozwala utrzymywać odpowiedni poziom ochrony przed szkodnikami, a także bardzo usprawnia pracę sadowników. Decydując się na nie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak potrzeby drzew, warunki panujące w sadzie, a także preparat, który jest przez nas stosowany. Produkty dostępne w sklepie Agroplast pozwalają na znalezienie odpowiedniego narzędzia, które zdejmie z naszych barków część obowiązków, a także będzie bezpieczne zarówno dla drzew, jak i dla owoców.

Rozpylacze sadownicze ciśnieniowe

Najbardziej popularnym typem tego typu narzędzi ogrodniczych są rozpylacze ciśnieniowe. Uwalniają one płyn za pomocą ciśnienia, które (w zależności od rodzaju) w ten sposób dawkuje stosowany środek zgodnie z zapotrzebowaniem roślin. W sadzie zalecane są szczególnie rozpylacze ciśnieniowe wirowe, o kącie rozpylania cieczy 80°, choć dostępne są również mniejsze – od 40°. Ważne jest, aby rozpylacze były ustawione tak, by ciecz zdążyła przybrać odpowiednią gęstość, a także, by drzewa zostały opryskane proporcjonalnie do objętości korony.

Zaleca się, aby krople wydobywające się z rozpylaczy nie były zbyt drobne, ponieważ właśnie takie są najbardziej podatne na znoszenie. Niezwykle ważne jest, aby stosując zabiegi ochrony roślin, czuwać nad siłą wiatru – w Polsce dopuszcza się stosowanie takich środków przy prędkości wiatru 4 m/s. W celu zapewnienia najlepszej ochrony drzewom, należy dostosowywać ciśnienie w rozpylaczach do warunków atmosferycznych. Dlatego w przypadku silnej, ale wciąż dopuszczalnej prędkości wiatru, należy ograniczyć do minimum uwalnianie cieczy o drobnych kropelkach. W przypadku konieczności wykonania zabiegów przy niesprzyjających warunkach, należy stosować jak najgrubsze krople.

Rozpylacze sadownicze a rodzaje zabiegów

Wybierając rozpylacz, należy zwrócić uwagę na ich możliwości – zależy od tego jakość pokrywania opryskiwanych powierzchni, a także ilość preparatu, który zatrzyma się na roślinie. Drobne krople zapewniają lepsze pokrycie drzew, łącznie z liśćmi, a z kolei grube – jak pisaliśmy wcześniej – są mniej podatne na znoszenie. Dobrym rozwiązaniem jest wybór rozpylaczy, które dają możliwość dostosowywania strumienia do warunków pogodowych, ponieważ nie zawsze jest możliwe pracowanie w sprzyjającym momencie.

Na to, w jaki sposób krople cieczy zostaną rozprowadzone po sadzie, wpływa wiele innych czynników, a jednym z nich jest materiał, z którego wytworzone jest to narzędzie. W sklepie argoplast.pl dostępne są rozpylacze ceramiczne i polimerowe. Dają one ogromne możliwości dostosowania strumieni cieczy do potrzeb swojego sadu. Sklep zapewnia również niezbędne dodatki i akcesoria, jak sitka i uszczelki, pozwalające na zachowanie rozpylaczy w najlepszej formie przez cały czas ich użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here