Programowanie napędów do bram

Żeby brama automatyczna mogła dobrze zadziałać, należy ją w pierwszej kolejności zamontować. Następnie, równie ważne jest jej zaprogramowanie. Od tego, jak działają wszystkie podzespoły zależy w końcu komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Programując bramę, doświadczeni monterzy biorą pod uwagę takie parametry jak: siła, prędkość i spowolnienie przy otwieraniu oraz przy zamykaniu się bramy. Ważny jest także czas zamykania bramy, gdy wyposażona jest ona w fotokomórki. Nie trzeba będzie bowiem później zamykać bramy pilotem, ponieważ zamknie się ona sama po wyznaczonym czasie.

Programowanie bramy: kwestie szczegółowe

Programowanie każdej bramy zależne jest od jej producenta i rodzaju bramy. Dlatego na przykład, jeśli jest się właścicielem bramy i napędu takiego napędu jak napęd NICE to zawsze sposób programowania musi być dopasowany właśnie do tego producenta. Do każdego zestawu dołączona jest instrukcja, a więc nie powinno być z tym trudności. Wszystkie elementy główne, jak i dodatkowe akcesoria należy zaprogramować w taki sposób, aby nie było trudności z codzienną obsługą bramy. Nie może być mowy nawet o najmniejszej awarii. Doświadczony monter wie o tym, że na chwilę po zamontowaniu bramy musi sprawdzić, czy urządzenie zapobiegające przygnieceniu potrafi wykryć leżący na ziemi przedmiot, o wysokości ponad 50 milimetrów oraz czy obciążenie bramy ciężarem 20 kilogramów zatrzyma jej otwieranie. To próby, jakie muszą zostać przeprowadzone. W programowaniu urządzeń takich jak napęd NICE priorytetem jest ustawienie trybu pracy urządzenia za pomocą specjalnie zaprojektowanego przełącznika. Nie bez znaczenia jest to, aby cały cykl ustawiania przeprowadzać przy zamkniętej obudowie. W tym celu należy zdjąć tylną klapkę, uchwycić ją obiema rękami i pociągnąć do dołu. Wykonując taki cykl można sprawdzić parametry jakimi są:

– siła wymagana do obsługi bramy,

– punkty spowolnienia posuwu,

– punkty skrajne zatrzymania bramy,

– długość przerwy w trybie automatycznym.

Każdorazowo programowanie należy zaczynać przy zablokowanym napędzie. Nie ma tutaj znaczenia, w jakiej pozycji będzie brama. Można na tej podstawie dookreślić tryb logiczny sterowania. Jeśli wybierany jest tryb ręczny, to można określić punkty spowolnienia posuwu podczas otwierania i zamykania. W trybie automatycznym urządzenie samo dookreśla parametry ruchu. O ile podczas programowania pojawią się jakiekolwiek błędy, to urządzenie samo je wykryje. Wówczas, w przypadku pojawienia się nieprawidłowości wszystkie czynności należy powtórzyć, aż do momentu stuprocentowego upewnienia się, że brama funkcjonuje jak należy.

Kolejną ważną kwestią jest sprawdzanie poszczególnych opcji przy konkretnych trybach. Sprawdzając napędy do bram, a dokładniej – poszczególne opcje powiązane z ich działaniem, każdorazowo należy mieć na uwadze właśnie to, który spośród trybów się wybiera. Zawsze bardzo dokładnie muszą zostać przetestowane: siła, prędkość działania bramy oraz spowolnienie podczas otwierania i zamykania bramy. Dzięki temu można później ustalić:

– czy brama będzie funkcjonowała poprawnie,

– czy zapewni komfort użytkownikom,

– czy nie dojdzie do awarii or

– czy będzie bezpieczna.

W zależności od tego, o jaki typ bramy chodzi, na poszczególne ustawienia kładzie się większy lub mniejszy nacisk. Pewne natomiast jest to, że muszą być one sprawdzone bardzo szczegółowo. W przypadku zamontowania dodatkowych opcji, tym bardziej należy powtórzyć lub wydłużyć wszystkie testy, żeby nabrać pewności, że brama przesuwna, dwuskrzydłowa, czy garażowa zadziała w przyszłości perfekcyjnie i będzie bezpieczna.

Automatyka bramowa NICE

Posiadając napęd NICE oraz całą automatykę bramową należy zadbać o to, aby wszystko ze sobą idealnie współgrało. NICE to producent działający na polskim rynku prawie od dwóch dekad. W tym czasie zyskał miano kompleksowego dostawcy automatyki bramowej. Charakter produktów NICE nie bez powodu określany jest jako: nowoczesne koncepcje, najwyższa użyteczność, innowacyjna technologia, rewolucyjny design. Funkcjonalne napędy NICE zawsze dopasowane są do rozmiarów, ciężaru, częstotliwości, a także szybkości otwierania bram. Urządzenia te mają zaawansowane parametry, a zastosowanie do nich dodatkowych akcesoriów jeszcze bardziej wpływa na podniesienie komfortu codziennego korzystania z bramy automatycznej, niezależnie od jej rodzaju. Można spodziewać się, że przez wiele lat brama będzie działała bez zarzutu. Dlatego jeśli już ktoś decyduje się na zakup napędu właśnie od NICE, to może spodziewać się, że będzie to trafiona decyzja. Napęd będzie działać perfekcyjnie i nie będzie mowy o żadnych nieprawidłowościach. Należy go oddać w ręce doświadczonego montera, który go bezbłędnie zaprogramuje, by można było maksymalnie wykorzystać wszystkie parametry. Zagwarantowane jest, że wszystkie elementy będą ze sobą idealnie współgrały. Użytkownicy automatyki bram NICE na pewno nie mają powodów do niezadowolenia. Mogą spodziewać się wyłącznie idealnych rozwiązań. I tego, że z bramy będą stale zadowoleni.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDobra pizzeria
Następny artykułEkogroszek – czy warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here