Malutkie dłutko, jeszcze mniejszy młoteczek i precyzja w oczach godna pozazdroszczenia to trzy elementy, które jeszcze pięć dekad temu decydowały np. o dedykacjach na zegarkach czy biżuterii. Współcześnie zostały zastąpione nową technologią laserową, a konkretniej ploterami CO2. Za ich pomocą można wykonać dowolny grawerunek na dosłownie dowolnym przedmiocie i materiale.
Plotery czerpią z przeszłości
Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że urządzenia tak zaawansowane technologicznie w dużej mierze czerpią z… umiejętności pracy ludzkich rąk. Technologia laserowa to bowiem nic innego jak wiązka światła rozgrzana do ogromnej temperatury, która działa na identycznej zasadzie jak długo – wycinając w materiale określony w projekcie wzór. Niekiedy do studzenia materiału, w którym dochodzi do grawerowania wykorzystywany jest również niewielki strumień wody. Takie rozwiązanie jest jednak bardzo rzadkie i zwykle dotyczy większych urządzeń. Tradycyjne plotery laserowe CO2 jak https://www.kartier.pl/oferta/plotery-laserowe-co2 rozgrzewają się do znacznie niższych temperatur i nie ma konieczności ich ochładzania.
Swoboda pracy urządzenia
Są też urządzeniami w pełni autonomicznymi. To oznacza, że do działania potrzebują tylko wgranego projektu graficznego, który wprowadzany jest przez pracownika, a następnie na podstawie wytycznych z programu wykonuje grawerunek. Może mieć on nie tylko dowolny kształt, ale też szerokość i głębokość żłobienia. To ostatnie jest szczególnie ważne w przypadku modeli wykonywanych na delikatnych materiałach jak tkaniny, papier czy tektura. Po zaprogramowaniu plotera laserowego CO2 może on wykonywać dany projekt w formie powtarzalnej lub jednorazowej.
Uniwersalność ploterów CO2
Pod względem uniwersalność takie urządzenia nie mają sobie równych. Laser doskonale nadaje się do projektów na materiałach twardych jak kamień, szkło, marmur, granit oraz miękkich i elastycznych jak tworzywa sztuczne, skóry albo drewno. Dzięki temu szerokie zastosowanie ploterów odnotowuje się chociażby w branży reklamowej i drukarskiej, ale używane są też w niektórych dziedzinach przemysłu lekkiego.