kostka rubika

O słynnej kostce Rubika słyszał chyba każdy, a zdecydowana większość osób miała też okazję spróbować swoich sił w układaniu kolorowych kwadratów. Zabawka logiczna od kilku dziesięcioleci należy do najpopularniejszych form rozrywki i ma rzesze fanów w każdym wieku na całym świecie. Pomimo ogromnej popularności przeciętny człowiek wie jednak o kostce Rubika dość niewiele. Czas to zmienić!

Jej wynalazca jest Węgrem

Nazwa słynnej kostki nie jest przypadkowa i pochodzi od nazwiska jej wynalazcy. Ernő Rubik, profesor architektury z Budapesztu, w 1974 roku opracował kultową zabawkę, która miała pomóc jego studentem w zrozumieniu trójwymiarowości. Wynalazek został opatentowany dwa lata później przez japońskiego inżyniera. Co ciekawe, autor kostki Rubika nadal żyje, jednak ze względu na swoją introwertyczną naturę raczej unika rozgłosu i rzadko pojawia się na wydarzeniach związanych z jego słynnym wynalazkiem.

Może mieć różne kształty i wymiary

Najczęściej można spotkać się z kostkami będącymi sześcianami. Dostępne są jednak również wersje, które mają mniej lub więcej ścian np. cztery, osiem lub nawet dwanaście. Oprócz klasycznych brył można również spotkać modele w bardziej oryginalnych kształtach np. geometrycznego węża. Ponadto różnice w wyglądzie mogą dotyczyć liczby kwadratów lub innych kształtów na pojedynczej ścianie. Jednym z klasyków są kostki Rubika 4×4 od speedcube.pl, można też znaleźć modele o wymiarach 2×2, 3×3 8×8 i wiele innych.

Ma dobry wpływ na mózg

Nie bez powodu osoby układające kostkę Rubika w wolnej chwili uważane są za bardziej inteligentne. Taka rozrywka to niezły trening dla mózgu. Regularne zabawy z kostką sprzyjają rozwojowi wyobraźni przestrzennej i logicznego myślenia. Ponadto poprawiają spostrzegawczość i koncentrację, a także ćwiczą pamięć. Kostki Rubika ze sklepu online speedcube.pl to również idealny sposób na naukę cierpliwości w każdym wieku.

Układanie kostki może uzależniać

Choć układanie kostki Rubika może wydawać się nieszkodliwym zajęciem, to na świecie nie brakuje osób uzależnionych od tego zajęcia. Wbrew pozorom w taki nałóg można popaść naprawdę łatwo. Dotyczy to zwłaszcza osób, którym układanka pomaga w walce np. z nadpobudliwością, stresem czy też samotnością. Kostkoholicy nie tylko mają problem z funkcjonowaniem bez kostki w dłoni, ale także często mają dokuczliwe dolegliwości w kciukach i nadgarstkach, czyli tzw. kostkokciuk i nadgarstek. Trzeba zatem naprawdę uważać, żeby przyjemne hobby nie zamieniło się w niebezpieczną obsesję.

Istnieją ponad 43 tryliony kombinacji

Tak ogromna liczba kombinacji ułożeń dotyczy kostki 3×3 z 26 sześcianami. Jeszcze więcej możliwości dają naturalnie modele z większą liczbą ścian i sześcianów. W przypadku dwunastościennej kostki Petaminx, która składa się z 218 elementów, mówi się o około 19,5 sekswicyliardach możliwych sposobów na ułożenie łamigłówki. Jedno życie to zdecydowanie za mało, żeby przetestować wszystkie dostępne kombinacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here