Jaki rower wybrać

Piękna pogoda, coraz większa ilość ścieżek rowerowych, omijanie korków. Czy to nie zachęca do jazdy na rowerze? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco, to znaczy, że najwyższa pora zastanowić się nad zakupem roweru, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

Rowery – typy i ich przeznaczenie

Mogłoby się wydawać, że zakup auta to skomplikowany proces. Z rowerem jest nie jest łatwiej, jeżeli przed zakupem postawimy konkretne wymagania. Ważne jest by odpowiednio dopasować go do swoich potrzeb.

Rower miejski – przeznaczony typowo do użytku na terenach z dostępnością do dróg utwardzonych (ścieżki rowerowe, jezdnie). Jego budowa najczęściej przystosowana jest pod codzienne funkcjonowanie, tj. posiada możliwość zamontowania uchwytów na kosze transportowe, a z tyłu najczęściej występuje standardowy montaż pod np. juki czy fotelik dziecięcy. Elementami typowymi dla miejskiego roweru są fabrycznie zamontowane światła czy błotniki.

Rower górski – jeden z najpopularniejszych typów. “Góral” to rower przeznaczony do jazdy w nieco trudniejszym terenie, niż rower miejski. Charakteryzuje się dużymi kołami i konstrukcją zapewniającą amortyzację podczas jazdy po wyboistym podłożu. Dodatkowo układ kierownica-siodełko, składania do zachowania bardziej pochylonej postawy. W rowerach górskich często spotykane są pedały z zadziorami, zapewniającymi stabilne podparcie pod stopę.

Rower trekkingowy – kompromis między miejskim a górskim. Zawiera najważniejsze cechy obu typów: wygodna pozycja zapewniająca komfort podróży i zastosowanie pół terenowych opon oraz amortyzatorów, zapewniających wygodę jazdy np. po leśnych duktach. Jest on także przystosowany do zamontowania dodatkowych akcesoriów transportowych, co sprawia, że jego możliwości są najbardziej uniwersalne dla osób, które lubią rekreacyjną jazdę, ale czasami także “wyskoczyć” w teren.

Rower szosowy – jeżeli cenimy sobie możliwość rozwijania większych prędkości, mniejszych oporów, a dodatkowo jeździmy tylko po ścieżkach rowerowych lub jezdni, to będzie to najlepsze rozwiązanie. Rowery takie najczęściej są lekkie, a dzięki wąskim oponom i pozbawieniu ich wszystkich zbytecznych elementów, opory toczenia są zdecydowanie mniejsze. Jest to typowy rower wyczynowy z przeznaczeniem do trenowania swojej tężyzny fizycznej i “robienia wyników”.

Gdzie najlepiej kupić rower?

Zdania są podzielone.

Jedni wybiorą sieciowy sklep sportowy, inni skierują swoje kroki do lokalnych sklepów wyspecjalizowanych w sprzedaży rowerów. I tu, i tu można coś dla siebie znaleźć.

Przewagą sklepów specjalistycznych jest wąska specjalizacja, przez co pracownicy mają ekspercką wiedzę w konkretnym zakresie, co pozwala na otrzymanie fachowej porady i pomocy w doborze. Dodatkowo lokalne sklepy stawiają mocno na jakość obsługi, gdyż muszą dbać o utrzymanie dobrych relacji z klientem.

Ważne by poszukać dobrego sklepu rowerowego w swojej miejscowości. Na przykład dany lokalny sklep rowerowy w Lublinie może mieć dla nas lepszą ofertę, niż duży sklep sieciowy, gdyż w specjalistycznych sklepach, najczęściej kupimy specjalistyczny sprzęt, a w przypadku rowerów i sprzętu rowerowego, na prawdę nie warto zbytnio oszczędzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here