Hibiskus

Oprócz zastosowania terapeutycznego, hibiskus (inaczej malwa sudańska lub ketmia szczawiowa) jest spożywany w postaci napoju – kwaśnego, bezkofeinowego i bezalkoholowego.
Herbata z kwiatów hibiskusa nie tylko wyśmienicie smakuje – lekko kwaśny smak porównywany jest do czerwonej porzeczki lub do żurawiny – jest również dobra dla zdrowia i może pomóc przy różnych dolegliwościach.

Kwiaty hibiskusa od wielu lat są stosowane w medycynie naturalnej.

Hibiskus właściwości znane od wieków

Malwa sudańska stosowana jest między innymi w leczeniu objawów przeziębienia, utraty apetytu, stanów zapalnych błon śluzowych górnych dróg oddechowych i żołądka (katar) i problemów z krążeniem. Kwiaty są również używane jako środek moczopędny i wykrztuśny.

Ketmia szczawiowa przyjmowana w większych ilościach, ma lekko przeczyszczające działanie ze względu na zawarte w kwiatach kwasy owocowe. Jest również składnikiem różnych maści i naparów stosowanych w leczeniu alergicznych reakcji zapalnych skóry i innych chorób skóry. W afrykańskiej medycynie ludowej lek uważany jest za środek przeciwskurczowy, przeciwbakteryjny, pobudzający produkcję żółci i moczopędny.Uważa się również, że wodne ekstrakty z kwiatów obniżają ciśnienie krwi i rozluźniają mięśnie macicy.

Herbata z hibiskusa na nadciśnienie

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez American American Tufts University w Bostonie, regularne spożywanie herbaty z hibiskusa może obniżyć górną wartość ciśnienia krwi nawet o 7,2 mmHg. Zostało to udowodnione w eksperymencie, który objął grupę kobiet i mężczyzn z wartościami ciśnienia krwi od 120 do 150 mmHg. Wypijali oni codziennie przez sześć tygodni trzy filiżanki herbaty z malwy sudańskiej. W tym czasie grupie porównawczej podawano placebo. W grupie z placebo wartość ciśnienia krwi zmniejszyła się tylko o 1,3 mmHG. Efekt ten przypisuje się drugorzędnym substancjom roślinnym ketmii szczawiowej, w tym antocyjanom i flawonolom, które mają również działanie przeciwutleniające, czyli odtruwające.

Hibiskus właściwości odchudzające

Mówi się, że herbata z hibiskusa stymuluje metabolizm i odwadnia organizm i . dzięki temu pomaga regulować wagę. Jednak wiadomo, że spożywanie dużej ilości płynów ma zasadnicze znaczenie przy odchudzaniu. Herbata hibiskusowa nie ma właściwości typowo odchudzających, ale warto ją włączyć do diety jako smaczną i zdrową alternatywę dla wysokokalorycznych napojów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here