Czujnik halla w elektronice – kilka ciekawostki które Cię zaskoczą

0
693

W 1879 Edwin Hall odkrył, że jeśli przewodnik elektryczny ułożony jest poprzecznie do pola magnetycznego, jego potencjał różnicuje się. Wkrótce odkrycie to zaczęto wykorzystywać na szeroką skalę. Okazało się, że dzięki niemu łatwo jest wykryć oraz ustalić natężenie wspomnianego pola. A służy do tego, nazwany nazwiskiem odkrywcy, czujnik Halla.

Czujnik halla w elektronice

Zastosowanie czujników halla jest dzisiaj niezwykle popularne. Spotkać można je w wielu urządzeniach elektronicznych, jak chociażby smartfony, czy laptopy. A czym konkretnie się tam zajmują? W głównej mierze pełnią rolę czujników zbliżeniowych.

Chyba każdy choć razy w życiu widział, jak smartfon, czy laptop ulega uśpieniu, czy wybudzeniu. Dzieje się tak właśnie za sprawą zmieniającego się natężenia magnetycznego, które czujnik doskonale wyczuwa. Kiedy więc klapa laptopa zostaje opuszczona, ten automatycznie „usypia”. Podobnie jest z telefonem, który zostaje schowany do etui. W momencie chowania, zostaje on uśpiony, a w momencie wyjęcia – wybudzony. Jak więc widać, czujnik halla w elektronice ma powszechne zastosowanie. Po pierwsze sprawia on, że korzystanie z urządzeń elektronicznych jest wygodniejsze. Po drugie – wydłuża okres między ładowaniami. Urządzenie wchodzące automatycznie w stan uśpienia, nie wyświetla przecież niepotrzebnie treści, które powodują rozładowanie baterii.

Jak znaleźć odpowiedni czujnik?

Przede wszystkim na podstawie specyfikacji produktów. Jeśli zakupy dokonywane są stacjonarnie, o specyfikacji tej zawsze chętnie opowiada sprzedawca. Kiedy jednak zakupy robione są online, potrzebny jest dokładny opis zawarty na stronie sklepu. Opis taki pozwala wybrać model czy moduł idealnie wpisujący się w potrzeby klienta. Przykładem może być sklep elektroniczny Elty – czujniki Halla oferta. Tam znaleźć można pełną i wyczerpującą specyfikację wszystkich dostępnych produktów.

Mówiąc o czujnikach halla, nie sposób nie wspomnieć o zastosowaniu ich w motoryzacji. Smartfony, czy aparaty cyfrowe, to nie jedyne urządzenia, w których czujniki te się pojawiają. Niezwykle ważną rolę odgrywają one także w systemach motoryzacyjnych. Na szczególną zaś uwagę zasługują tutaj czujniki służące do pomiaru prędkości obrotowej w układzie ABS, czy w układzie wspomagającym podjazd pod górę. Wszystko to oczywiście ściśle wiąże się z elektroniką, gdyż do wystąpienia zjawiska Halla potrzeby jest elektryczny przewodnik.

Przemysł, motoryzacja, budownictwo, wszędzie, gdzie króluje elektronika, pojawiają się czujniki halla. I wszędzie doskonale się sprawdzają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here