Automatyka budynkowa

Automatyka budynkowa to temat rzadko poruszany, z którego istnienia większość z nas może nie zdawać sobie sprawy. Tymczasem, automatyka budynkowa coraz częściej wkracza w nasze życie, a dokładnie – w nasze budynki. Z rozwiązań zaliczanych do automatyki budynkowej korzystają zarządcy różnego typu budowli – zarówno tych użyteczności publicznej, jak i siedzib dużych korporacji. W każdym wypadku, automatyka budynkowa pozwala nam na zoptymalizowanie pracy wszystkich systemów obecnych obsługujących daną konstrukcję. Zapraszamy do lektury, w trakcie której postaramy się ten „skomplikowany temat” przedstawić w nieco prostszej formie.

Automatyka budynkowa – cele stosowania i najważniejsze funkcje

Wiele osób rozważających możliwość wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań do obsługi budynków zadaje sobie to samo pytanie. Jakie korzyści mogą płynąć z rozwiązań zaliczanych do automatyki budynkowej? Jak dobrze wiemy, każde nowe rozwiązanie powinno doprowadzić do konkretnych korzyści.

W przypadku automatyki budynkowej – główną jej zaletą jest możliwość wygenerowania znacznych oszczędności. Wynika to z prostego faktu. Automatyka budynkowa polega na optymalizacji pracy poszczególnych systemów elektrycznych (włączniki światła, windy, wentylacja i klimatyzacja) oraz ich skoordynowanej współpracy. Daje nam możliwości precyzyjnej kontroli ich pracy, momentu uruchamiania i czasu działania. Przykładowo, automatyka budynkowa pozwala na skoordynowanie współpracy włączników świateł z detektorami jasności oraz elektrycznymi żaluzjami w oknach, w taki sposób, by ich zużycie energii było jak najniższe.

Automatyka budynkowa pozwala ponadto na komfortową i wygodną kontrolę pracy wszystkich systemów. W tym celu korzysta się ze specjalnego oprogramowania, zintegrowanego z poszczególnymi urządzeniami. Za jego pomocą możemy zmieniać parametry i czas ich pracy, a także tworzyć bardziej rozbudowane ciągi działań. Przykładowo – mamy możliwość skoordynowania pracy czujników dymu z systemem wentylacji.

Nowoczesna technologia dla ekologii

Z automatyki budynkowej korzystają również osoby, którym bliskie są idee ekologiczne. Obniżenie poziomu zużycia energii elektrycznej może pozytywnie wpłynąć na wizerunek naszej firmy oraz przynieść realne korzyści dla środowiska.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że budynki wyposażone w rozwiązania automatyki budynkowej uzyskują lepsze certyfikaty energooszczędności. Może to pozytywnie wpłynąć na koszt danego budynku w przypadku jego najmu lub sprzedaży.

Automatyka budynkowa a estetyka użytkowa

Urządzenia wykorzystywane do obsługi najważniejszych systemów są często niezbyt estetyczne. Mowa między innymi o rozwiązaniach stosowanych w automatyce przemysłowej, spotykanych w starych budynkach (na przykład blokach mieszkalnych) – sterownikach, przekaźnikach, panelach, sieciach przewodów. Najczęściej są one umieszczane w specjalnych pomieszczeniach technicznych, które z uwagi na ich charakter nie muszą być szczególnie estetyczne.

W automatyce budynkowej dąży się do tego, by stosowane urządzenia były również estetyczne, a ich obecność nie wpływała negatywnie na wygląd pomieszczeń. Większość stosowanych urządzeń jest bezprzewodowa, a ich obsługa odbywa się z jednego punktu, będącego miejscem sterowania. Szczególnie warta polecenia jest pomoc specjalistów z Astra Automatyka, specjalizujących się w projektowaniu i wykonywaniu instalacji w taki sposób, by ich obecność była „niezauważalna” dla przeciętnego użytkownika danego budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here