kuchnia

Dobrze, gdy kuchnia jest przestronna i praktyczna, a także wpisywała się w daną stylistykę. To nie tylko meble oraz blaty drewniane, ale także wiele na pierwszy rzut oka niewidocznych rozwiązań. Mają one jednak wpływ na ogólny design oraz podnoszą komfort domowników.

Na co zwrócić uwagę, projektując kuchnię?

Idealna kuchnia musi odpowiadać nam stylistycznie, ale też być dobrze zaprojektowana, wykonana z wysokiej jakości materiałów i odpowiednio wyposażona. Wiele zależy też od samego pomieszczenia – czy jest to mała kuchnia w bloku, duże wnętrze z wyspą, a może niewielki aneks w małym mieszkaniu.

Urządza się ją zwykle na długie lata, jest rzadko remontowana, dlatego trzeba dobrze przemyśleć cały projekt i zainwestować w najlepsze rozwiązania. Przy tworzeniu projektu, warto zdecydować się na sprawdzone rozwiązania, ale biorąc pod uwagę swoje potrzeby i preferencje.

Wybieramy meble – co jest modne?

Meble kuchenne mogą być wyprodukowane z różnych materiałów. Często są one drewniane, podobnie jak i inne elementy wnętrza – m.in. blaty dębowe drewniane oraz schody dębowe czy z innego gatunku.

W nowoczesnych kuchniach dominują klasyczne meble drewniane oraz lżejsze płyty MDF okładane laminatami, często są to meble lakierowane na wysoki połysk. Jednak popularność zyskują też matowe laminaty, które są odporne na uszkodzenia, łatwe w pielęgnacji i nie widać na nich odcisków palców. Fronty szafek mogą też być szklane lub pokryte foliami z PVC lub wykończone fornirem. Fronty gładkie są bardziej praktyczne i uniwersalne niż na przykład frezowane, bo są mniej problematyczne w utrzymaniu ich w czystości.

Czas na blaty – drewniane, kamienne, a może z laminatu?

Kolejnym bardzo ważnym elementem wyposażenia kuchni jest blat, czyli podstawowa przestrzeń robocza. Do wyboru mamy wiele modeli wykonanych z różnych materiałów – jak m.in. blaty dębowe, z drewna egzotycznego, z granitu lub innego kamienia, spieku kwarcowego, laminatu albo blaty szklane. Każdy ma inną cenę oraz parametry. To na blacie wykonujemy większość czynności związanych z przygotowywaniem posiłków, dlatego tak ważne jest, by był wytrzymały, odporny na zarysowania, wysoką temperaturę i wilgoć, a także łatwy do czyszczenia.

Każdy pasuje do innego typu zabudowy i do kuchni w innym stylu. Do klasycznego lub nowoczesnego wnętrza pasują m.in. blaty drewniane, które będę współgrać z innymi elementami z tego materiału – jak stopnie drewniane, parkiet czy drzwi. Kamień z kolei króluje w eleganckich wnętrzach w stylu glamour, a laminat wybierany jest ze względu na niską cenę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here