Depilacja laserowa

Idealnie gładka skóra bez zbędnego owłosienia to w okresie letnim najbardziej pożądana mieszanka cech. Depilacja wybranych partii za pomocą wiązki laserowej uchodzi nie tylko za bardzo skuteczną, ale także bezpieczną i mało inwazyjną. Czy jednak warto zdecydować się na laserowe usuwanie owłosienia latem?

Idealnie gładka skóra bez zbędnego owłosienia to w okresie letnim najbardziej pożądana mieszanka cech. Depilacja wybranych partii za pomocą wiązki laserowej uchodzi nie tylko za bardzo skuteczną, ale także bezpieczną i mało inwazyjną. Czy jednak warto zdecydować się na laserowe usuwanie owłosienia latem?

Lato a depilacja laserowa

Depilacja laserowa to zabieg przeprowadzany na ogół w 5-6 seriach, w regularnych odstępach czasu. Technika ta polega na przenikaniu wiązki światła lasera diodowego przez wierzchnią warstwę skóry, wprost do cebulki włosa. Proces fototermolizy selektywnej, czyli trwałego niszczenia ukorzenionego pod skórą włosa, odbywa się poprzez pochłanianie światła lasera przez zawarty w nim barwnik, czyli tzw. melaninę. Laserowe usuwanie owłosienia nie jest więc zabiegiem bolesnym czy inwazyjnym, a ryzyko powstawania podrażnień jest w tym przypadku niewielkie. Decydując się na zabieg w okresie letnim, warto jednak zastanowić się, które partie ciała mają zostać mu poddane. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ w lecie ciało wystawione jest na bezpośrednie działanie słońca oraz szkodliwego promieniowania UV A i UV B. Bezpieczna depilacja laserowa dotyczy więc przede wszystkim okolic bikini oraz pach. Wspomniane partie nie są bowiem eksponowane i łatwo ukryć je po zabiegu pod odzieżą. Natomiast depilację skóry twarzy, rąk czy nóg warto zaplanować jeszcze przed sezonem wakacyjnym, gdyż są one najbardziej narażone na poparzenia słoneczne oraz podrażnienia.

Depilacja laserowa latem – przeciwwskazania

Laserowe usuwanie owłosienia może zostać przeprowadzone wyłącznie na zdrowej, nieopalonej skórze. Głównym przeciwwskazaniem do zabiegu jest więc przede wszystkim świeża opalenizna. Dotyczy to zarówno naturalnego sposobu opalania, jak i wizyt w solarium.

Pod wpływem promieniowania UV skóra produkuje większą ilość melaniny w swoich wierzchnich warstwach. Cebulka włosa jest ukorzeniona ok. 2 mm pod jej powierzchnią, więc wiązka lasera absorbowana jest przez barwnik zawarty w skórze, a nie we włosie. Opalenizna wpływa więc na mniejszą skuteczność oraz obniżoną trwałość efektów zabiegu. Opalona skóra jest także znacznie wrażliwsza na mogące wystąpić w trakcie lub po zabiegu podrażnienia. Do przeprowadzenia zabiegu depilacji laserowej niezbędne jest zrezygnowanie z kąpieli słonecznych oraz wizyt w solarium na min. 2 miesiące przed wizytą w gabinecie. Najlepsze efekty depilacji laserowej widoczne są, gdy występuje duży kontrast pomiędzy barwą włosa a kolorem skóry. Warto dodać, że zarówno w trakcie, jak i pomiędzy zabiegami, ważna jest wysoka ochrona UV w postaci filtrów 50 typu „sun blocker”.

Kiedy zacząć laserowe usuwanie owłosienia?

Dużą rolę, jeżeli chodzi o skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu laserowego usuwania owłosienia, odgrywa czas. Wcześniejsze zaplanowanie serii zabiegów spowoduje bowiem, że skóra będzie gotowa na letnie wyjazdy. Przygotowania do letniego sezonu w przypadku wymagającej i wrażliwej na przebarwienia skóry twarzy, zaleca się rozpocząć nawet na kilka miesięcy przed sezonem. Dotyczy to także rąk, ramion, nóg, brzucha czy pleców. Warto nadmienić, że depilacja laserowa minimalnie uwrażliwia skórę na czynniki zewnętrzne, w tym także na działanie promieni UV. Wykorzystywany do zabiegu laserowego usuwania owłosienia nowoczesny sprzęt, pozwala wprawdzie na indywidualne dobranie mocy wiązki światła lasera do rodzaju skóry, ale w dalszym ciągu możliwe jest pojawienie się na jej powierzchni niewielkich podrażnień. Aby zminimalizować to ryzyko, warto zaplanować serię zabiegów na 2-4 tygodnie przed wakacyjnym wypoczynkiem. Bezpośrednio po zabiegu należy zapewnić skórze pełną ochronę i nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie słońca. Zasadniczo, im wcześniej przeprowadzony zostanie zabieg, tym lepiej.

Laserowe usuwanie owłosienia to zabieg o udowodnionej, długotrwałej skuteczności. Seria naświetleń pozwala na osiągnięcie natychmiastowego efektu gładkiej skóry, w stosunkowo bezinwazyjny i szybki sposób. Pora roku nie stanowi w tym przypadku przeszkody, lecz przeprowadzając zabieg w sezonie letnim, należy się do niego solidnie przygotować i zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa.

źródło: klinikakrajewski.pl – medycyna estetyczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here