Słów kilka o turystyce

Z roku na rok coraz bardziej rozwija się na świecie turystyka. Wiele krajów dosłownie żyje z turystów, gdyż większość przychodów budżetów pochodzi właśnie od wspomnianych turystów. Co przyczynia się do tak szybkiego rozwoju turystyki w dzisiejszych czasach? Po pierwsze są to oczywiście ceny. Nie mam tu na myśli kosztu samego pobytu w danym miejscu, ale koszt dostania się do tego miejsca. W przypadku dalekich wyjazdów ludzie zazwyczaj wybierają transport lotniczy.

Do niedawno ceny biletów na samoloty były naprawdę bardzo wysokie. Niekiedy cena takiego biletu była połową kosztów całego wyjazdu. Dziś jednak połączenia lotnicze stały się niezwykle tanie dzięki dużej konkurencji w tej branży. Ludzie są dziś również dużo bardziej ciekawi świata niż kiedyś, a to związane jest z coraz lepszym wykształceniem społeczeństw. Poznawanie nowych miejsc i kultur stało się po prostu nową modą. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze globalizacja świata. Wszystko to bardzo ułatwia dalekie podróże, sprawia że są one coraz tańsze i bardziej ciekawe.

 

Co wpływa na rozwój turystyki?

Kto z nas nie marzy dziś o wyjeździe gdzieś daleko do ciepłych krajów? No chyba praktycznie każdy, gdyż takie wakacje stały się dziś bardzo modne. Turystyka doczekała się nareszcie swoich tłustych lat. Coraz więcej osób decyduje się na wyjazdy wakacyjne, gdyż po prostu ludzie zaczynają mieć na ten cel pieniądze. Ale nie do końca jest to związane z polepszeniem się standardu życia ludzi i wyższymi zarobkami. Aż tak dużo więcej przecież nie zarabiamy, ale wyjazdy stały się dużo tańsze.

Główną zasługę takiego stanu rzeczy ma tutaj lotnictwo. Połączenia lotnicze międzynarodowe są dziś naprawdę bardzo tanie. Od momentu wejścia na rynek tanich linii lotniczych dosyć wiele rzeczy się zmieniło, a już na pewno ceny spadły i to diametralnie. W przypadku Europy turystyka rozwija się dziś szybko dzięki zacieraniu się granic między krajami. To z kolei jest wynikiem poszerzanie się Unii Europejskiej. Jedna waluta w tej strefie także ułatwia swobodne podróżowanie po krajach. W przypadku Polski smutną rzeczą jest fakt, że coraz więcej ludzi woli wyjechać na wakacje za granicę, gdy tak naprawdę praktycznie nie poznali oni jeszcze swojego ojczystego kraju.